PielęgnacjaTarasy drewniane są wyjątkowo narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a zwłaszcza te budowane od strony południowej. Skurcz i pęcznienie drewna, woda opadowa, nadmierne nasłonecznienie, uszkodzenia mechaniczne (w tym także wcieranie desek piaskiem spod butów) ma negatywny wpływ na jakość desek a zwłaszcza wygląd wizualny. Dlatego systematyczna pielęgnacja tarasu jest tak ważna.

Duże znaczenie ma materiał, z którego jest wykonany – posiadacze tarasu z kompozytu problem ten maja z głowy. W tym przypadku pielęgnacja ogranicza się jedynie do zmycia ewentualnych zabrudzeń wodą – i tyle.

W przypadku tarasów drewnianych wygląda to nieco inaczej. Drewno egzotyczne natura wyposażyła w olejki i substancje chemiczne chroniące je przed wpływem grzybów i bakterii i choć jest to materiał bardzo odporny, aby przez długie lata cieszył oko, wymaga pielęgnacji.

Po zimie, a przed kolejnym sezonem użytkowania, taras należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić, używając do tego szczotki z grubym i sztywnym włosem – np. ryżowej. Regularne sprzątanie pozwoli utrzymać taras w odpowiedniej kondycji, jest to konieczne ale nie wystarczające. Należy pamiętać, że drewno to budulec naturalny i potrzebuje cyklicznej pielęgnacji – olejowania.

Olejowanie to jedna z najstarszych metod zabezpieczania powierzchni drewna egzotycznego, w naturalny sposób umożliwiająca jego ochronę, a do tego uwydatnia rysunek słojów i jego atrakcyjny wygląd./ Pierwsze olejowanie tarasu wykonujemy bezpośrednio po montażu desek.

Zasada jest jedna – minimum dwukrotne olejowanie w roku. Zalecamy olejowanie przed i po zimie. W przypadku tarasów znajdujących się od strony południowej, lub często użytkowanych zaleca się olejowanie także podczas sezonu letniego. Pozwoli to utrzymać taras w doskonałej kondycji prze długie lata.

Należy jednak pamiętać, że olejowanie możemy wykonać tylko i wyłącznie po dokładnym wyczyszczeniu desek. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie myjki o dużym ciśnieniu. Woda pod ciśnieniem dokładnie umyje powierzchnię deski i usunie patynę – charakterystyczny szary nalot.

Olejując taras używajmy szerokich pędzli, wykonując ruchy wzdłuż ryfli, lub usłojenia delikatnie wcierając olej w deski.

W naszej ofercie znajdą Państwo oleje do impregnowania drewna egzotycznego renomowanych firm.

Konserwacja tarasu, wbrew pozorom, nie wymaga wielkiego wysiłku. Pamiętajmy o jego regularnym sprzątaniu i pielęgnacji i cieszmy się swoim drewnianym tarasem !