Drewno europejskieDrewno występujące w naszym klimacie nadaje się do budowy tarasów drewnianych, jednak posiada zdecydowanie gorsze właściwości fizyczne, mechaniczne i biologiczne względem drewna egzotycznego.

Tarasy wykonane z drewna sosnowego lub modrzewiowego mimo, że są impregnowane już na etapie przecierania desek w tartaku a następnie po montażu u klienta, nigdy nie będą budulcem porównywalnym pod względem jakości do drewna z egzotycznych zakątków kuli ziemskiej. Pod pewnym względem mają jednak przewagę – są tańsze i dla klienta o mniejszych wymaganiach jest materiałem wystarczającym.

Decydując się na taras z drewna europejskiego klient musi zdawać sobie sprawę z faktu, iż taki taras jest z góry skazany na zdecydowanie krótszy żywot. W przypadku tarasów z drewna egzotycznego w zależności od warunków (stopień nasłonecznienia, wilgotność, wentylacja) oraz tego w jaki sposób jest użytkowany i pielęgnowany taras wiemy, że ten wytrzyma kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat.

Drewno europejskie, mimo impregnacji olejami, już po kilku latach ukazuje widoczne zużycie takie jak np. pękanie desek lub bardzo często spotykane wypadanie sęków, których niestety jest bardzo dużo (średnio co 50cm na jednej desce).

Patrząc przez pryzmat czasu i pieniędzy jest to zwyczajnie nieopłacalne.